Kubeczki menstruacyjne – podstawowe informacje

Kubeczki menstruacyjne – podstawowe informacje

Wiele kobiet słyszało już o kubeczkach menstruacyjnych oraz korzyściach płynących z ich stosowania. Część z nas uważa je jednak za mało praktyczną ciekawostkę. Jak jest naprawdę? Oto garść podstawowych informacji na temat tych niezwykle intrygujących środków higienicznych.

Kubek menstruacyjny – co to takiego?
Kubki menstruacyjne to swego rodzaju miseczki wykonane są elastycznego, wytrzymałego silikonu medycznego. W przeciwieństwie do podpasek i tamponów, kubeczki zbierają krew, zamiast ją pochłaniać. Mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy. Sprawdzają się również doskonale w przypadku kobiet ceniących sobie aktywność fizyczną.

Zalety kubków menstruacyjnych
Kubki menstruacyjne uważane są za najbardziej ekonomiczny i ekologiczny środek higieny. Można je opróżniać nawet co 10-12 godzin, a żywotność jednego kubeczka wynosi kilka lat. Dzięki temu, nie produkujemy ton odpadów higienicznych i nie nadwyrężamy swojego budżetu. Ponadto, silikon nie wywołuje alergii i nie zaburza naturalnego pH pochwy. Kubeczki posiadają znacznie większą objętość niż tampony, a ich używanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego
Przed aplikacją kubeczek należy delikatnie zwinąć w kształt pąka róży, litery „C” lub „S”, a następnie wprowadzić go do pochwy na odpowiednią głębokość (znacznie płycej niż tampon). Po upływie kilku godzin (maksymalnie 12), kubeczek należy wyjąć, naciskając delikatnie podstawę miseczki i ciągnąc ją w dół. Po opróżnieniu kubka, myjemy go pod bieżącą wodą i ponownie zakładamy.

Wybór odpowiedniego kubeczka
Kubeczki menstruacyjne występują w wielu kształtach i rozmiarach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb kobiet o różnej budowie. Małe kubeczki są zwykle polecane drobnym kobietom oraz takim, które nie rodziły naturalnie. Większe rozmiary są natomiast skierowane do większych pań, które mają za sobą poród siłami natury. Przy wyborze można się także kierować obfitością krwawienia. Należy jednak pamiętać, że wskazania te nie muszą przekładać się na wymiary intymne. Warto więc przed zakupem poradzić się ginekologa.

salonbeautycenter.pl